29 lutego 2024

Wyjątkowa więź mamy i córki – jak ją budować?

Wyjątkowa więź mamy i córki – jak ją budować?

Mama to niewątpliwie autorytet dla każdej małej dziewczynki, wzór do naśladowania, element, który ma najważniejszy wpływ na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Mama jest przykładem, ale też nauczycielem i przyjaciółką, warto, by już od początku wspólnego życia budować właściwe, pozytywne relacje. Nie ma wątpliwości, że więź pomiędzy matką i córką jest wyjątkowa i należy jej się ogromny szacunek.

Czy wiesz, że nawet 30% nastolatków potwierdza, że w codziennym życiu brakuje im uwagi rodziców? Aby Twoja córka nie znalazła się w gronie tych osób, po prostu poświęć jej czas. To najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku, by mogło właściwie się rozwijać oraz budować poczucie własnej wartości.

Psychologowie potwierdzają, że relacje pomiędzy matką i córką są co prawda wyjątkowe, ale nierzadko też bardzo trudne. Największym błędem, jaki popełnia mama, jest próba wychowania dziecka na swój wzór, tyle że lepszy. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo życiowa droga każdego z nas jest inna, nie powinniśmy też wpływać na indywidualną osobowość czy charakter naszych dzieci. Eksperci potwierdzają po raz kolejny, że budowanie odpowiednich relacji pomiędzy mamą a córką musi przebiegać naturalnie, bez wygórowanych oczekiwań. Ich zdaniem najważniejszy jest poświęcony czas, który spędza się wspólnie, Nie ma innego sposobu, by dobrze się poznać, mieć zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zabawy z dzieckiem

To mama powinna dbać o dobre relacje ze swoją córką, a proces budowania mocnych więzi musi rozpocząć już na początku wspólnego życia. Kilkuletnia dziewczynka doceni rytuały, które realizowane są jedynie z mamą. To ważne, tym bardziej, jeśli dziecko ma rodzeństwo. Świetnie sprawdzają się typowe, „babskie” zabawy. Każda mała dziewczynka to księżniczka, która uwielbia bawić się w salon piękności. Wraz z mamą może więc tworzyć rozmaite fryzury oraz makijaże. By jednak taka zabawa była bezpieczna, dobrze zaopatrzyć się w jakościowe akcesoria. Przydadzą się nie tylko ekologiczne kosmetyki kolorowe, ale również łatwo zmywalny lakier do paznokci dla dziecka. Na szczęście takie produkty są dzisiaj bez problemu dostępne, a producenci już dawno postawili na spełnianie potrzeb i marzeń najmłodszych. Lakier do paznokci dla dzieci Snails to oczywiście tylko jedna z propozycji, bo salon piękności może zawierać o wiele więcej „dorosłych” kosmetyków.

Rodzaj spędzania wolnego czasu mamy z córką nie jest ważny. Może być to kino, wyjście na basen albo czytanie książki. Istotne jest jednak to, by były to chwile, w których mama, jak i córka są w pełni zaangażowane.

Okaż zrozumienie

Mama powinna powstrzymać się od krytyki i karania, a zamiast systemu zabraniania lepiej wybrać ten, w których priorytetem jest nagradzanie oraz pochwały. Najtrudniej jest przejść wspólnie okres nastoletniego buntu, ale jeśli zbudujemy solidne podstawy mocnych więzi w dzieciństwie, również dojrzewanie młodej dziewczyny przebiegnie bez większych problemów, a mama nadal pozostanie najwierniejszą przyjaciółką i powiernicą wszystkich sekretów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.