11 grudnia 2023

Sony wyprodukuje kilka milionów mniej PS5

2020 rok odbywa się pod dyktando pandemii, gdzie króluje niejedne darmowe gry hazardowe na telefon czy też gry online jak CS:GO. Wśród graczy komputerowych jednak najwięcej mówi się o nadchodzącej premierze konsol nowej generacji: PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Sony właśnie ogłosiło, że na początek na rynku może pojawić się nawet o kilka milionów konsol mniej niż przewidywano.

Problemy Sony

Sony niedawno obniżyło swoje oczekiwania co do produkcji PlayStation 5 aż o cztery miliony sztuk i spodziewa się, że do końca marca wyprodukuje jedynie około 11 milionów sztuk. Takie informacje można wyczytać w sporządzonym raporcie Bloomberga. Wcześniej spodziewano się, że Sony chce zwiększyć produkcję do około 10 milionów sztuk do końca grudnia, jednak firma napotkała spore problemy produkcyjne. W związku z tym z oczekiwanych 15 milionów w I kwartale doczekamy się jedynie 11 milion konsol. Może to oznaczać spory kłopot dla wielu graczy zainteresowanych kupnem nowego sprzętu.

Niemniej jednak gracze i tak mogą liczyć na dwa razy więcej urządzeń niż pierwsze prognozy. Przed pandemią Sony zakładało wyprodukowanie 5-6 milionów konsol do marca 2021 roku, a teraz wiemy, że ma być ich w okolicach 11 milionów. Dzięki temu firma chce sobie zrekompensować straty na innych rynkach.

Wedle nieoficjalnych informacji stworzony przez Sony w PS5 system-on-a-chip, a także jego rdzeń obliczeniowy zaprojektowany z AMD wiąże się ze zbyt niską wydajnością. W związku z tym wiele wyprodukowanych części musi zostać zastąpionych, co wiąże się z opóźnieniami. Mówi się, że nawet połowa wyprodukowanych chipów nie spełnia wymagań.

Jaka cena za PS5?

W środę 16 września najprawdopodobniej dojdzie do oficjalnej premiery PlayStation 5, kiedy wreszcie poznamy cenę za nowe urządzenia. Wszystko na to wskazuje, że Sony nieco obniży swoje oczekiwania za nowy model. Pierwsze plotki o PS5 i Xbox Series X mówiły nawet o cenie rzędu 3000 złotych. Teraz już wiemy, że będzie ona o wiele niższa. Wedle najnowszych informacji Xbox Series X ma kosztować w Polsce 2249 złotych, zaś Xbox Series S 1349 zł. Zwłaszcza ten drugi wydaje się niezwykle atrakcyjny dla graczy. Sony może to jednak przebić. W Hiszpanii w sieci sklepów El Corte Ingles doszło do wycieku, wedle którego PlayStation 5 Aurora ma kosztować 499 euro, zaś Enigma 399 euro.

Jeśli weźmiemy pod uwagę Enigmę bez napędu optycznego, to będzie ona o 100 euro droższa od Xboxa Series S. Jednak w tym wypadku prawdopodobnie obok braku napędu optycznego Sony nie pójdzie na żadne kompromisy. Otrzymamy zatem praktycznie ten sam sprzęt, co PS5 Aurora. Tego samego nie można powiedzieć o Xbox Series S, który został jednak sporo okrojony w stosunku do podstawowej wersji.

W co zagramy na PS5?

Oczywiście premierze PlayStation 5 towarzyszyć ma pojawienie się kilku nowych tytułów, które z pewnością zainteresują graczy. Mowa tu o takich produkcjach jak: Gran Turismo 7, Horizon: Forbidden West i Ratchet and Clank: Rift Apart, Demon’s Souls, Spider-Man: Miles Morales, Astro’s Playroom, Hitman 3, Kena: Bridge of Spirits, Resident Evil 8: Village.

Nie można również zapominać, że niektóre tytuły już wydane lub zaprezentowane do końca roku na PS4 doczekają się swoich wersji na nową generację. Zagramy zatem w Assassin’s Creed Valhalla, Watch Dogs: Legion, Cyberpunk 2077, The Last of Us 2, Call of Duty: Black Ops Cold War, FIFA 21, NBA 2K21. Z pewnością wielu graczy nie ucieszy wiadomość, że najpewniej większość gier na PS5 będzie droższa o 40-50 złotych w stosunku do PS4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.