Zdrowie

Położnik kto to taki

Położnictwo i ginekologia, lub po prostu ginekologia położnicza,

to specjalistyczna dziedzina medycyny obejmująca zarówno aspekty ginekologiczne (zdrowie kobiet), jak i położnicze (zdrowie mężczyzn). Krótko mówiąc, jest to „większy-ger” z tych dwóch dyscyplin. Jest to również druga co do wielkości specjalizacja pod względem rejestracji. Powszechnie nazywa się to OB-Gyn w amerykańskim angielskim i jako obg i gyna w brytyjskim angielskim, co wymawia się OO-beh and go-no-nies.

OB-Gyn jest najbardziej znana z koncentracji na układzie rozrodczym i płodności. Może leczyć problemy z niepłodnością kobiety i pomagać w planowaniu ciąży w pierwszym trymestrze ciąży. Dzięki opiece prenatalnej i badaniom przesiewowym możesz zwiększyć swoje szanse na zdrowy poród. Okres prenatalny to czas, w którym możesz zdecydować, jaki rodzaj procedury medycznej będzie najbardziej korzystny dla Twojego dziecka. Na przykład ginekolog położniczy może zalecić, abyś poczekał i zobaczył, czy poczniesz, przed planową operacją w celu zwiększenia rozmiaru macicy, taką jak plastyka ucha, w tym czasie.

Powikłania ciąży mogą obejmować między innymi poród przedwczesny, poród martwy, a nawet poronienie. Zadaniem twojego położnika jest upewnienie się, że twoja ciąża jest tak zdrowa, jak to tylko możliwe, abyś mogła urodzić dziecko. Twój położnik położniczy będzie współpracował z Tobą, aby określić, jakiego rodzaju leczenia potrzebujesz, aby chronić swoje dziecko i przedstawi Ci prognozy dotyczące porodu i porodu. Ginekolog położnik może zasugerować, jak najlepiej zminimalizować ryzyko porodu zewnątrzoponowego lub cesarskiego, a położnik https://ginekolog-warszawa.pro/opinie/ może również pomóc w podjęciu decyzji, kiedy zdecydować się na cesarskie cięcie.

Istnieją również powszechne choroby związane z ciążą, w których może pomóc położnik ginekologiczny.

W większości krajów położnik ginekologiczny jest prawnie zobowiązany do kontynuowania edukacji w zakresie opieki położniczej i dziedzin pokrewnych. Możesz dowiedzieć się więcej o kontynuowaniu nauki, kontaktując się z wydziałem zdrowia swojego stanu. Należy jednak pamiętać, że stany są zobowiązane do przestrzegania wytycznych ustalonych przez American College of Obstetricians and Gynecologists. Twoja położnica położnicza będzie również mogła skierować Cię do renomowanego lekarza, aby skonsultował się z doświadczeniem w tych konkretnych obszarach.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają do odegrania ważną rolę w ogólnej opiece zdrowotnej. Lekarze ci mogą zapewnić Ci opiekę profilaktyczną, przepisać leki i skierować Cię do specjalistów, gdy potrzebujesz pomocy medycznej. Ponieważ lekarze pierwszego kontaktu nie są lekarzami specjalizującymi się w OB-Gyn, powinieneś szukać ich pomocy, kiedy czujesz, że jej potrzebujesz. Jeśli nie masz pewności, gdzie udać się na leczenie, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Możesz cierpieć na schorzenie, które Twoim zdaniem wymaga specjalisty, ale lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować Cię do odpowiedniego specjalisty.

Możesz chcieć dowiedzieć się więcej o niektórych typowych chorobach, które mogą wpływać na Twoje dziecko w czasie ciąży, takich jak cukrzyca okołoporodowa. Cukrzycę rozpoznaje się zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Najczęstszy typ cukrzycy, typ 2, występuje zwykle u mężczyzn i kobiet z nadwagą.

Zastoinowa niewydolność serca to kolejny stan, który można zdiagnozować w czasie ciąży. Kobiety w ciąży są narażone na zwiększone ryzyko tego powikłania i mogą potencjalnie spowodować zatrzymanie akcji serca lub nagłą śmierć niemowlęcia. Jako matka, Twój lekarz pierwszego kontaktu prawdopodobnie skieruje Cię do specjalisty, na przykład kardiologa, który ma doświadczenie w ciąży. Możesz rozważyć zabranie dziecka do pediatry, jeśli uważasz, że ma poważne problemy zdrowotne, których jeszcze nie rozumiesz.

Będziesz chciał dowiedzieć się więcej o rozwoju swojego dziecka, gdy jest niemowlęciem. Będziesz także chciał zrozumieć zagrożenia, które mogą nieść ze sobą wszelkie zabiegi medyczne związane z opieką zdrowotną dziecka w czasie ciąży. Ważne jest, abyś wiedział, jakie masz opcje, jeśli pojawi się coś, co powoduje niepokój. Ponadto położnik ginekologiczny będzie w stanie zapewnić Ci narzędzia, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *