29 lutego 2024

Osuszanie ścian

Osuszanie ścian

Pośród wielu corocznych potyczek z zarządzaniem naszymi domostwami znajduje się też walka z wodą. Wilgoć to jedna z ostatnich rzeczy jakie chcielibyśmy spotkać na swojej drodze, niestety przez wiele błędów i utartych schematów – zwykły Kowalski nie umie sobie z tym problem poradzić. Dlaczego tak się dzieje?

Podstawowym błędem jest przekonanie, iż usunięcie źródła problemu jest wystarczającym środkiem zaradczym. Zazwyczaj podczas zalania, czy spostrzeżenia wykwitów pleśniowych na ścianie działamy doraźnie. Osuszamy miejsce, stosujemy środki grzybobójcze, ponawiamy malowanie. Niestety jest to nieskuteczne. Brak dogłębnego zaradzenia sprawy jest jak zamalowywanie rdzy kolejnymi warstwami farby, licząc, że metal nie będzie nadal korodował.

Osuszanie ścian nie polega tylko i wyłącznie na zaleczeniu widocznych symptomów. Mury budynku są jak nasze organizmy. Jeżeli zaatakowały go wirusy, to leczenie samych objawów nie postawi nas na nogi. Koniecznym jest zajrzenie do źródła i zlikwidowanie go. Niestety często jest już za późno. Efekty gromadzonej wilgoci w ścianach widzimy jako ostatni. Najczęściej dopiero gdy sprawa wewnątrz konstrukcji budynku wygląda już beznadziejnie, dopiero zauważamy, że coś się wydarzyło. Stąd też zwykłe pobieżne osuszenie ścian nie zda rezultatu. Konieczne jest przedsięwzięcie wszelkich środków, aby dogłębnie osuszyć zawilgocone miejsca i utrzymać je w takim stanie przez bardzo długi czas. Grzyby i bakterie potrafią przetrwać w uśpieniu najgorszy czas i bezproblemowo odbudują swoją kolonię jeśli tylko uśpimy swoją czujność.

Warto więc skorzystać z ofert profesjonalnych firm zajmujących się osuszaniem budynków. Tak jak ze złamaną nogą musimy się udać na prześwietlenie, tak specjaliści powinni prześwietlić nasz budynek. Ponieważ jeśli powstały już wykwity na ścianach – sprawa dotyczy całej struktury domu. Nie pomogą środki doraźne, nie „zaleczymy” niczego w konkretnym miejscu, bo te mikroorganizmy już tam żyją i tylko czekają na kolejną pożywkę. Ostateczne pozbycie się tego problemu warto zostawić specjalistom, którzy nie pozostawią was samych sobie. Przykładowa firma Aquapol daje aż 20 lat gwarancji na swoje usługi, co jest aż nazbyt wymowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.