11 grudnia 2023

Jak wnętrze restauracji wpływają na atmosferę miejsca?

restauracja

Rodzinny obiad, szkolenie biznesowe z przerwą na kawę czy kolacja z dawno niewidzianymi znajomymi to dla wielu idealna okazja na skorzystanie z usług restauracji. W dużej mierze jej wybór będzie zależeć od opinii innych gości, tego, czy klienci już tam byli i wyszli zadowoleni, lokalizacji, a także wyglądu lokalu. Wystrój restauracji ma znaczenie, ale jakie i o co dokładnie powinniśmy zadbać, aranżując wnętrze, temu przyjrzymy się w dalszej części artykułu.

Jakie kwestie mają największy wpływ na postrzeganie restauracji?

Podczas planowania spotkania w restauracji istotne jest wybieranie lokalu, w którym będzie się można poczuć swobodnie, nawiązywać bliższe relacje i czuć się komfortowo. To, w jakim stopniu uda się to osiągnąć, zależy w dużej mierze od aranżacji wnętrza, odpowiedniego doboru muzyki oraz oświetlenia, które powinno pełnić funkcję dyskretnego tła dla rozmów.

Warszawa to miasto, w którym można udać się do restauracji, dedykowanej imprezom firmowym, często oferującej przestrzeń z możliwością dostosowania do różnych charakterów wydarzeń i preferencji klientów. Dużą popularnością cieszą się lokale z otwartymi przestrzeniami, takie jak lokale z tarasem lub ogrodem, które są wyposażone w sprzęt audio-wideo.

Właściwy dobór kolorów

Kolorystyka wykorzystana w restauracji ma istotne znaczenie. Oddziałuje ona nie tylko na optyczne wrażenie wielkości sali, gdzie jasne i pastelowe kolory sprawią, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze, a ciemne i stonowane barwy zrobią wrażenie mniejszej przestrzeni, ale także kreuje atmosferę i wystrój restauracji.

Dlatego wybór koloru farby na ścianach powinien być dostosowany do intencji, jakie mamy względem gości, a także do tego, jakie uczucia chcemy w nich wzbudzić. Doskonały dobór kolorów można zaobserwować w restauracji U Fukiera w Warszawie, której właścicielem jest sama Magda Gessler.

Wystrój restauracji zgodny z menu

Gdy wchodzimy do restauracji, która jest urządzona z wykorzystaniem czerwonych lampionów i dekoracji w postaci smoków na ścianach, nie spodziewamy się, że na menu znajdziemy dania typowe dla kuchni włoskiej, takie jak pizza czy sałatka grecka w ramach lunchu.

W przypadku, gdy lokal specjalizuje się w serwowaniu potraw charakterystycznych dla konkretnego regionu świata, wnętrze restauracji powinno odzwierciedlać wyraźne cechy charakterystyczne dla tego regionu.

Jeśli lokal gastronomiczny oferuje dania z różnych części świata i nie skupia się na jednym rodzaju kuchni, warto postawić na neutralny wystrój, który jednocześnie zawiera oryginalne elementy, pozwalające wyróżnić się spośród innych restauracji.

Oprócz stałych elementów dekoracyjnych warto zadbać o dodatkowe ozdoby na ścianach lub na stolikach podczas specjalnych wydarzeń i imprez okolicznościowych. Dobór dodatków powinien być zgodny z tematem danego wydarzenia i nadać sali wyjątkową atmosferę.

Na przykład, na uroczystości ślubne kwiaty i białe ozdoby będą niezbędne, podczas gdy na imprezy typu stypa zupełnie niepasujące byłyby kolorowe balony i serpentyny.